Biznese në Ballshi

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Restorantet: 26,2%
 Pazar: 18,1%
 Arsim: 10,7%
 industri: 8,7%
 Shërbime Financiare: 7,4%
 Ushqim: 6%
 Sporte & Aktivitete: 6%
 Tjetër: 16,8%
Zona e Ballshi, Qarku i Fierit2,161 km²
Popullsia6402
Popullsia mashkullore3238 (50,6%)
Popullsia femra3164 (49,4%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +51,2%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 -23%
Mosha mesatare36,4
Mosha mesatare për meshkuj35
Mosha mesatare për femra37,9
Prefikset Telefon313
Ora lokalee hënë 4:23 e paradites
Zona e orësOra verore e Evropës Qendrore
Gjer. dhe gjat.40.59889° / 19.73472°
Kodet Postare9308

Ballshi, Qarku i Fierit - Harta

Ballshi, Qarku i Fierit Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia4233908583196402
Dendësia e popullsisë1958 / km²4204 / km²3849 / km²2962 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Ballshi Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Ulja e 23% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Ballshi, Qarku i Fierit+51,2%-29,5%-23%
Fier+45,9%-28,9%-23,5%
Shqipëria+19,9%-11,7%-7,2%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Ballshi, Qarku i Fierit Mosha mesatare

Mosha mesatare: 36,4 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Ballshi, Qarku i Fierit36,4 vjet37,9 vjet35 vjet
Fier36,4 vjet37,9 vjet35 vjet
Shqipëria33,5 vjet34,7 vjet32,3 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Ballshi, Qarku i Fierit Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5186165351
5-9213186399
10-14271255527
15-19311293604
20-24270209479
25-29203182385
30-34166176343
35-39171201373
40-44217243460
45-49238247485
50-54249247496
55-59202199401
60-64168164333
65-69132124256
70-74111111223
75-797575151
80-84384887
85 Plus184058
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Ballshi, Qarku i Fierit Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 2962 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Ballshi, Qarku i Fierit64022,161 km²2962 / km²
Fier2994151 815,8 km²164,9 / km²
Shqipëria2,9 milionë28 671,4 km²100,6 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Ballshi, Qarku i Fierit Popullsia Historike

Popullsia e vlerësuar nga 1700 deri në 2015
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në Ballshi
 Prefiksi Telefon 69: 54,2%
 Prefiksi Telefon 313: 29,2%
 Prefiksi Telefon 4: 4,2%
 Prefiksi Telefon 67: 4,2%
 Prefiksi Telefon 68: 4,2%
 Prefiksi Telefon 22: 4,2%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Ballshi, Qarku i Fierit

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Ballshi, Qarku i Fierit16 920 t2,64 t7 830 t/km²
Fier778 409 t2,6 t428,7 t/km²
Shqipëria7 341 173 t2,55 t256 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Ballshi, Qarku i Fierit

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)16 920 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2,64 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)7 830 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
TërmetLartë (7)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.
Sources:
1. Dilley, M., R.S. Chen, U. Deichmann, A.L. Lerner-Lam, M. Arnold, J. Agwe, P. Buys, O. Kjekstad, B. Lyon, and G. Yetman. 2005. Natural Disaster Hotspots: A Global Risk Analysis. Washington, D.C.: World Bank. https://doi.org/10.1596/0-8213-5930-4.
2. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University. 2005. Global Earthquake Hazard Distribution - Peak Ground Acceleration. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4BZ63ZS.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
4.2.174:13 e pasdites48,3 km12 120 m1km NE of Patos Fshat, Albaniausgs.gov
3.3.142:13 e paradites412,1 km3 000 m3km S of Roskovec, Albaniausgs.gov
4.12.138:43 e paradites4,220,8 km17 090 m5km NNW of Roskovec, Albaniausgs.gov
21.11.1311:45 e paradites4,318,2 km17 180 m4km ENE of Fier-Cifci, Albaniausgs.gov
27.11.1211:06 e paradites3,919,6 km16 400 mAlbaniausgs.gov
9.6.119:16 e paradites4,517 km6 900 mAlbaniausgs.gov
26.2.089:23 e pasdites3,612,3 km4 000 mAlbaniausgs.gov
7.8.0610:17 e pasdites3,520,5 km16 000 mAlbaniausgs.gov
1.12.057:03 e paradites3,36,7 km29 000 mAlbaniausgs.gov
9.9.059:46 e paradites3,213,3 km22 000 mAlbaniausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Ballshi, Qarku i Fierit

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Ballshi, Qarku i Fierit

Ballshi është qytet në Shqipëri. Ndodhet në Rrethin e Mallakastrës dhe është kryeqendra e saj. Ballshi ka një popullsi prej reth 43 000 banorë.   ︎  Faqja Ballshi Wikipedia

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.