Biznese në Burreli

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Arsim: 17,1%
 Shërbime Financiare: 17,1%
 Pazar: 17,1%
 Hotele & Udhëtime: 14,3%
 Shёrbimet profesionale: 5,7%
 Besimi: 5,7%
 Restorantet: 5,7%
 Sporte & Aktivitete: 5,7%
 Shërbime Shtëpie: 2,9%
 industri: 2,9%
 Shërbime Lokale: 2,9%
 Media: 2,9%
Zona e Burreli, Qarku i Dibrës1,996 km²
Popullsia11867
Popullsia mashkullore6046 (50,9%)
Popullsia femra5821 (49,1%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +50,8%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 -18,6%
Mosha mesatare28,5
Mosha mesatare për meshkuj26,7
Mosha mesatare për femra30,3
Prefikset Telefon217
Ora lokalee hënë 4:13 e paradites
Zona e orësOra verore e Evropës Qendrore
Gjer. dhe gjat.41.61028° / 20.00889°
Kodet Postare8001

Burreli, Qarku i Dibrës - Harta

Burreli, Qarku i Dibrës Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia7867136261458011867
Dendësia e popullsisë3942 / km²6828 / km²7306 / km²5946 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Burreli Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Ulja e 18,6% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Burreli, Qarku i Dibrës+50,8%-12,9%-18,6%
Dibër-15,1%-47,6%-35,6%
Shqipëria+19,9%-11,7%-7,2%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Burreli, Qarku i Dibrës Mosha mesatare

Mosha mesatare: 28,5 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Burreli, Qarku i Dibrës28,5 vjet30,3 vjet26,7 vjet
Dibër28,5 vjet30,3 vjet26,7 vjet
Shqipëria33,5 vjet34,7 vjet32,3 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Burreli, Qarku i Dibrës Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5416360777
5-9510429939
10-146416071249
15-197036471351
20-246104761087
25-29429373803
30-34320345666
35-39310376686
40-44362413776
45-49396400797
50-54382357740
55-59276266542
60-64201192394
65-69163166330
70-74155170326
75-7999114213
80-844568113
85 Plus266086
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Burreli, Qarku i Dibrës Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 5946 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Burreli, Qarku i Dibrës118671,996 km²5946 / km²
Dibër1260602 472,7 km²51,0 / km²
Shqipëria2,9 milionë28 671,4 km²100,6 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Burreli, Qarku i Dibrës Popullsia Historike

Popullsia e vlerësuar nga 1750 deri në 2015
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në Burreli
 Prefiksi Telefon 68: 37,5%
 Prefiksi Telefon 217: 25%
 Prefiksi Telefon 67: 12,5%
 Prefiksi Telefon 4: 12,5%
 Prefiksi Telefon 69: 12,5%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Burreli, Qarku i Dibrës

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Burreli, Qarku i Dibrës28 821 t2,43 t14 443 t/km²
Dibër294 850 t2,34 t119,2 t/km²
Shqipëria7 341 173 t2,55 t256 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Burreli, Qarku i Dibrës

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)28 821 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2,43 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)14 443 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
lumë votashE mesme (6)
TërmetE mesme (6)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.
Sources:
1. Dilley, M., R.S. Chen, U. Deichmann, A.L. Lerner-Lam, M. Arnold, J. Agwe, P. Buys, O. Kjekstad, B. Lyon, and G. Yetman. 2005. Natural Disaster Hotspots: A Global Risk Analysis. Washington, D.C.: World Bank. https://doi.org/10.1596/0-8213-5930-4.
2. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University. 2005. Global Earthquake Hazard Distribution - Peak Ground Acceleration. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4BZ63ZS.
3. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University, and Norwegian Geotechnical Institute - NGI. 2005. Global Landslide Hazard Distribution. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4P848VZ.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
11.8.188:38 e paradites5,18,2 km10 000 m8km ESE of Burrel, Albaniausgs.gov
23.6.177:15 e paradites4,119,6 km25 920 m9km SE of Kruje, Albaniausgs.gov
24.5.173:30 e paradites4,515,7 km10 000 m8km NNW of Bulqize, Albaniausgs.gov
8.4.176:53 e paradites4,823,3 km27 750 m8km NE of Rreshen, Albaniausgs.gov
17.11.097:16 e pasdites4,316,6 km19 300 mAlbaniausgs.gov
5.9.074:35 e paradites3,514 km8 000 mAlbaniausgs.gov
29.8.075:30 e paradites3,612,2 km7 600 mAlbaniausgs.gov
18.11.0610:23 e pasdites3,521,6 km8 700 mAlbaniausgs.gov
18.11.0610:22 e pasdites3,324,4 km10 700 mAlbaniausgs.gov
20.9.043:46 e paradites3,66,5 km10 400 mAlbaniausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Burreli, Qarku i Dibrës

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Burreli, Qarku i Dibrës

është qendra administrative e rrethit të Matit njëkohësisht bashki dhe qyteti më i rëndësishëm i këtij rrethi. Qyteti është i vendosur në krahun e djathtë të lumit Mat në një taracë lumore të rrafshët dhe me një sipërfaqe të konsiderueshme që shkon deri në z..  ︎  Faqja Burreli Wikipedia

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.