Biznese në Elbasani

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Restorantet: 23%
 Pazar: 13,7%
 Hotele & Udhëtime: 10,5%
 Arsim: 8%
 Shёrbimet profesionale: 7,7%
 Mjekësi: 6,6%
 industri: 6,3%
 Tjetër: 24,2%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
stacionet e gazit63.10,1
Muzeumet104.60,1
Banka84.10,1
Kompani huadhënie94.30,1
Dyqane ushqimore dhe supermarkete 64.00,1
Kontraktues të përgjithshëm55.00,1
Hotele dhe motele174.40,2
Strehim Tjera184.40,2
Bare, pubs dhe tavernat314.40,4
Kafenetë274.20,3
Supermarket84.20,1
Parqet Publike64.50,1
Zona e Elbasani, Qarku i Elbasanit23,6 km²
Popullsia88232
Popullsia mashkullore44378 (50,3%)
Popullsia femra43854 (49,7%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +157,3%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 -9,1%
Mosha mesatare32,2
Mosha mesatare për meshkuj30,8
Mosha mesatare për femra33,6
Prefikset Telefon54545
LagjetKongresi i Elbasanit, Lagja 28 Nentori, Lagja Skenderbej
Ora lokalee mërkurë 12:14 e pasdites
Zona e orësOra verore e Evropës Qendrore
Gjer. dhe gjat.41.1125° / 20.08222°
Kodet Postare30013002300330043005Më shumë

Elbasani, Qarku i Elbasanit - Harta

Elbasani, Qarku i Elbasanit Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia34286913639709388232
Dendësia e popullsisë1452 / km²3870 / km²4113 / km²3738 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Elbasani Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Ulja e 9,1% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Elbasani, Qarku i Elbasanit+157,3%-3,4%-9,1%
Elbasan (administrative region)+45,1%-28,9%-23,4%
Shqipëria+19,9%-11,7%-7,2%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Elbasani, Qarku i Elbasanit Mosha mesatare

Mosha mesatare: 32,2 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Elbasani, Qarku i Elbasanit32,2 vjet33,6 vjet30,8 vjet
Elbasan (administrative region)32,2 vjet33,6 vjet30,8 vjet
Shqipëria33,5 vjet34,7 vjet32,3 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Elbasani, Qarku i Elbasanit Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5265425455199
5-9294027225663
10-14398037737754
15-19456244889051
20-24437736438020
25-29328728846171
30-34255126265177
35-39257529095484
40-44282530355861
45-49295830546012
50-54296830406008
55-59243224664898
60-64202219203943
65-69160115463147
70-74121213052518
75-798218801702
80-84407529937
85 Plus205491696
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Elbasani, Qarku i Elbasanit Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 3738 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Elbasani, Qarku i Elbasanit8823223,6 km²3738 / km²
Elbasan (administrative region)2858333 316,4 km²86,2 / km²
Shqipëria2,9 milionë28 671,4 km²100,6 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Elbasani, Qarku i Elbasanit Popullsia Historike

Popullsia e vlerësuar nga 1750 deri në 2015
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në Elbasani
 Prefiksi Telefon 69: 50,4%
 Prefiksi Telefon 68: 16,7%
 Prefiksi Telefon 54: 14%
 Prefiksi Telefon 67: 11,8%
 Tjetër: 7%

Shpërndarja e biznesit sipas çmimit për Elbasani, Qarku i Elbasanit

 mesatar: 54%
 i lirë: 34,9%
 i shtrenjtë: 11,1%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Elbasani, Qarku i Elbasanit

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Elbasani, Qarku i Elbasanit225 895 t2,56 t9 570 t/km²
Elbasan (administrative region)687 196 t2,4 t207,2 t/km²
Shqipëria7 341 173 t2,55 t256 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Elbasani, Qarku i Elbasanit

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)225 895 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2,56 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)9 570 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
TërmetLartë (7)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.
Sources:
1. Dilley, M., R.S. Chen, U. Deichmann, A.L. Lerner-Lam, M. Arnold, J. Agwe, P. Buys, O. Kjekstad, B. Lyon, and G. Yetman. 2005. Natural Disaster Hotspots: A Global Risk Analysis. Washington, D.C.: World Bank. https://doi.org/10.1596/0-8213-5930-4.
2. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University. 2005. Global Earthquake Hazard Distribution - Peak Ground Acceleration. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4BZ63ZS.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
9.7.103:15 e pasdites4,97,7 km22 200 mAlbaniausgs.gov
19.9.086:14 e paradites3,47,7 km3 000 mAlbaniausgs.gov
11.7.082:50 e pasdites3,25,5 km3 000 mAlbaniausgs.gov
20.6.086:16 e pasdites3,511,3 km6 000 mAlbaniausgs.gov
30.3.0811:21 e pasdites3,43,2 km2 100 mAlbaniausgs.gov
15.12.0710:20 e pasdites3,39,6 km11 000 mAlbaniausgs.gov
14.11.0712:47 e pasdites3,54,9 km2 600 mAlbaniausgs.gov
27.4.073:48 e paradites3,39 km7 100 mAlbaniausgs.gov
20.4.073:34 e pasdites3,510 km11 000 mAlbaniausgs.gov
15.6.064:36 e pasdites4,53,6 km11 000 mAlbaniausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Elbasani, Qarku i Elbasanit

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Elbasani, Qarku i Elbasanit

Elbasani është qytet në Shqipëri dhe njëkohësisht qendër e qarkut dhe rrethit me të njëjtin emër. i Elbasanit ndodhet në Shqipërinë e Mesme. Ai shtrihet në fushën e Elbasanit, në krahun e djathtë të rrjedhjes së mesme të lumit Shkumbin, i rrethuar në lindje n..  ︎  Faqja Elbasani Wikipedia

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.