Biznese në Kopliku

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 25,3%
 Restorantet: 15,7%
 Arsim: 9,6%
 Ushqim: 8,4%
 Shёrbimet profesionale: 7,2%
 Shërbime Financiare: 4,8%
 Shërbime Shtëpie: 4,8%
 Hotele & Udhëtime: 4,8%
 Mjekësi: 4,8%
 Tjetër: 14,5%
Zona e Kopliku, Qarku i Shkodrës8,8 km²
Popullsia4275
Popullsia mashkullore2121 (49,6%)
Popullsia femra2154 (50,4%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +449,5%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +24,9%
Mosha mesatare33,8
Mosha mesatare për meshkuj32,2
Mosha mesatare për femra35,3
Prefikset Telefon211
LagjetQendër
Ora lokalee diel 5:22 e pasdites
Zona e orësOra verore e Evropës Qendrore
Gjer. dhe gjat.42.21361° / 19.43639°

Kopliku, Qarku i Shkodrës - Harta

Kopliku, Qarku i Shkodrës Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia778276334244275
Dendësia e popullsisë88,9 / km²315,6 / km²391,2 / km²488,4 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kopliku Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 24,9% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kopliku, Qarku i Shkodrës+449,5%+54,7%+24,9%
Shkodër+27,3%-25,7%-18,3%
Shqipëria+19,9%-11,7%-7,2%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kopliku, Qarku i Shkodrës Mosha mesatare

Mosha mesatare: 33,8 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kopliku, Qarku i Shkodrës33,8 vjet35,3 vjet32,2 vjet
Shkodër33,8 vjet35,3 vjet32,2 vjet
Shqipëria33,5 vjet34,7 vjet32,3 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kopliku, Qarku i Shkodrës Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5123111235
5-9155142297
10-14201191393
15-19221220441
20-24189165354
25-29126122249
30-34103118222
35-39106132238
40-44127152279
45-49141153295
50-54148151299
55-59123123246
60-6410398201
65-698689176
70-747578153
75-795455110
80-84273158
85 Plus132438
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kopliku, Qarku i Shkodrës Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 488,4 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kopliku, Qarku i Shkodrës42758,8 km²488,4 / km²
Shkodër2132043 507 km²60,8 / km²
Shqipëria2,9 milionë28 671,4 km²100,6 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kopliku, Qarku i Shkodrës Popullsia Historike

Popullsia e vlerësuar nga 1700 deri në 2015
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në Kopliku
 Prefiksi Telefon 67: 31,2%
 Prefiksi Telefon 68: 25%
 Prefiksi Telefon 69: 25%
 Prefiksi Telefon 211: 12,5%
 Prefiksi Telefon 22: 6,2%

Shpërndarja e biznesit sipas çmimit për Kopliku, Qarku i Shkodrës

 mesatar: 60%
 i lirë: 20%
 i shtrenjtë: 20%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kopliku, Qarku i Shkodrës

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kopliku, Qarku i Shkodrës10 964 t2,56 t1 252 t/km²
Shkodër524 434 t2,46 t149,5 t/km²
Shqipëria7 341 173 t2,55 t256 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kopliku, Qarku i Shkodrës

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)10 964 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2,56 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)1 252 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
përmbytjeE mesme (4)
TërmetLartë (7,2)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.
Sources:
1. Dilley, M., R.S. Chen, U. Deichmann, A.L. Lerner-Lam, M. Arnold, J. Agwe, P. Buys, O. Kjekstad, B. Lyon, and G. Yetman. 2005. Natural Disaster Hotspots: A Global Risk Analysis. Washington, D.C.: World Bank. https://doi.org/10.1596/0-8213-5930-4.
2. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University. 2005. Global Earthquake Hazard Distribution - Peak Ground Acceleration. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4BZ63ZS.
3. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University. 2005. Global Flood Hazard Frequency and Distribution. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4668B3D.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
6.7.154:58 e pasdites4,318,9 km20 700 m5km ENE of Tuzi, Montenegrousgs.gov
6.7.156:42 e paradites4,417,4 km20 350 m3km E of Tuzi, Montenegrousgs.gov
10.2.106:25 e pasdites4,313,4 km26 600 mMontenegrousgs.gov
2.8.075:45 e paradites3,719,7 kmNoneMontenegrousgs.gov
30.8.0611:59 e paradites3,65,2 km18 700 mAlbaniausgs.gov
26.8.068:32 e paradites4,221,3 km8 700 mMontenegrousgs.gov
1.3.061:51 e paradites4,41,9 km17 000 mAlbaniausgs.gov
17.3.051:11 e pasdites3,214,4 km21 200 mAlbaniausgs.gov
5.11.0412:21 e paradites3,719,1 km12 700 mMontenegrousgs.gov
23.9.045:28 e pasdites3,117,9 km20 500 mMontenegrousgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kopliku, Qarku i Shkodrës

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Kopliku, Qarku i Shkodrës

Kopliku është qyteti më verior i Shqipërisë pranë kufirit me Malin e Zi në piken doganore të Hanit të Hotit dhe është kryqendra e rrethit të Malësisë së Madhe.   ︎  Faqja Kopliku Wikipedia

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.