Biznese në Kruja

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Restorantet: 25,6%
 Pazar: 21,8%
 Hotele & Udhëtime: 15,4%
 industri: 11,5%
 Besimi: 6,4%
 Mjekësi: 5,1%
 Automobilistik: 3,8%
 Shërbime Financiare: 3,8%
 Tjetër: 6,4%
Zona e Kruja, Qarku i Durrësit46,3 km²
Popullsia11324
Popullsia mashkullore5701 (50,3%)
Popullsia femra5623 (49,7%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +160,1%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 -12,6%
Mosha mesatare32,6
Mosha mesatare për meshkuj31,4
Mosha mesatare për femra33,8
Prefikset Telefon511
Ora lokalee hënë 4:07 e paradites
Zona e orësOra verore e Evropës Qendrore
Gjer. dhe gjat.41.50917° / 19.79278°
Kodet Postare15011502

Kruja, Qarku i Durrësit - Harta

Kruja, Qarku i Durrësit Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia4353121931296311324
Dendësia e popullsisë94,0 / km²263,4 / km²280,0 / km²244,6 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kruja Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Ulja e 12,6% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kruja, Qarku i Durrësit+160,1%-7,1%-12,6%
Durrës+299,4%+39,5%+15,6%
Shqipëria+19,9%-11,7%-7,2%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kruja, Qarku i Durrësit Mosha mesatare

Mosha mesatare: 32,6 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kruja, Qarku i Durrësit32,6 vjet33,8 vjet31,4 vjet
Durrës32,6 vjet33,8 vjet31,4 vjet
Shqipëria33,5 vjet34,7 vjet32,3 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kruja, Qarku i Durrësit Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5378329707
5-9409364774
10-14493462956
15-195575361094
20-245244801005
25-29396379776
30-34322342665
35-39322353676
40-44362390752
45-49384396781
50-54386392778
55-59321319640
60-64261255516
65-69208206414
70-74183183366
75-79115120235
80-845469123
85 Plus265076
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kruja, Qarku i Durrësit Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 244,6 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kruja, Qarku i Durrësit1132446,3 km²244,6 / km²
Durrës283818774 km²366,7 / km²
Shqipëria2,9 milionë28 671,4 km²100,6 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kruja, Qarku i Durrësit Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në Kruja
 Prefiksi Telefon 69: 46,7%
 Prefiksi Telefon 511: 33,3%
 Prefiksi Telefon 66: 6,7%
 Prefiksi Telefon 67: 6,7%
 Prefiksi Telefon 85: 6,7%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kruja, Qarku i Durrësit

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kruja, Qarku i Durrësit30 562 t2,7 t660,2 t/km²
Durrës728 821 t2,57 t941,6 t/km²
Shqipëria7 341 173 t2,55 t256 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kruja, Qarku i Durrësit

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)30 562 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2,7 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)660,2 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
lumë votashLartë (8)
TërmetE mesme (6)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.
Sources:
1. Dilley, M., R.S. Chen, U. Deichmann, A.L. Lerner-Lam, M. Arnold, J. Agwe, P. Buys, O. Kjekstad, B. Lyon, and G. Yetman. 2005. Natural Disaster Hotspots: A Global Risk Analysis. Washington, D.C.: World Bank. https://doi.org/10.1596/0-8213-5930-4.
2. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University. 2005. Global Earthquake Hazard Distribution - Peak Ground Acceleration. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4BZ63ZS.
3. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University, and Norwegian Geotechnical Institute - NGI. 2005. Global Landslide Hazard Distribution. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4P848VZ.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
4.7.182:01 e paradites5,118,9 km22 000 m8km NW of Vore, Albaniausgs.gov
23.6.177:15 e paradites4,19,5 km25 920 m9km SE of Kruje, Albaniausgs.gov
8.3.147:12 e paradites4,117,8 km21 000 m11km SW of Mamurras, Albaniausgs.gov
17.11.097:16 e pasdites4,311,5 km19 300 mAlbaniausgs.gov
25.6.0811:05 e paradites422,1 km11 000 mAlbaniausgs.gov
19.5.082:28 e pasdites418,6 km14 400 mAlbaniausgs.gov
15.3.084:10 e paradites3,116,6 km2 600 mAlbaniausgs.gov
5.2.084:52 e pasdites3,513,4 km2 000 mAlbaniausgs.gov
15.9.058:55 e paradites3,421,7 km5 300 mAlbaniausgs.gov
4.9.054:25 e paradites3,16,7 km11 000 mAlbaniausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kruja, Qarku i Durrësit

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Kruja, Qarku i Durrësit

Kruja është një qytet shqiptar dhe kryeqendër e rrethit po me të njejtin emër. Kruja ka 19 400 banorë (vlerësim i përafert i vitit 2004). Ajo shtrihet 20 km ne veri te kryeqytetit shqiptar Tiranë.   ︎  Faqja Kruja Wikipedia

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.