Biznese në Kuçova

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Restorantet: 22,8%
 Pazar: 20,3%
 Automobilistik: 12,6%
 industri: 6,4%
 Ushqim: 5,4%
 Hotele & Udhëtime: 5,1%
 Shërbime Lokale: 4,9%
 Tjetër: 22,6%
Zona e Kuçova, Qarku i Beratit5,8 km²
Popullsia14671
Popullsia mashkullore7386 (50,3%)
Popullsia femra7285 (49,7%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 -1,1%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 -36,5%
Mosha mesatare37
Mosha mesatare për meshkuj35,7
Mosha mesatare për femra38,4
Prefikset Telefon311
Ora lokalee shtunë 7:13 p.d.
Zona e orësOra verore e Evropës Qendrore
Gjer. dhe gjat.40.80028° / 19.91667°
Kodet Postare53015302530353045305Më shumë

Kuçova, Qarku i Beratit - Harta

Kuçova, Qarku i Beratit Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia14836269592309314671
Dendësia e popullsisë2537 / km²4611 / km²3949 / km²2509 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kuçova Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Ulja e 36,5% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kuçova, Qarku i Beratit-1,1%-45,6%-36,5%
Berat-4,9%-44,7%-34,1%
Shqipëria+19,9%-11,7%-7,2%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kuçova, Qarku i Beratit Mosha mesatare

Mosha mesatare: 37 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kuçova, Qarku i Beratit37 vjet38,4 vjet35,7 vjet
Berat37 vjet38,4 vjet35,7 vjet
Shqipëria33,5 vjet34,7 vjet32,3 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kuçova, Qarku i Beratit Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5400368768
5-9461430891
10-146205951215
15-196846521336
20-246214761097
25-29466401868
30-34385403788
35-39403469872
40-444825641046
45-495485521101
50-545755811156
55-59487496983
60-64398382780
65-69312290603
70-74267259527
75-79165165331
80-8471107178
85 Plus4394138
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kuçova, Qarku i Beratit Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 2509 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kuçova, Qarku i Beratit146715,8 km²2509 / km²
Berat1314651 800,4 km²73,0 / km²
Shqipëria2,9 milionë28 671,4 km²100,6 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kuçova, Qarku i Beratit Popullsia Historike

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2015
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në Kuçova
 Prefiksi Telefon 69: 56%
 Prefiksi Telefon 68: 16%
 Prefiksi Telefon 311: 12%
 Prefiksi Telefon 4: 8%
 Prefiksi Telefon 67: 4%
 Prefiksi Telefon 52: 4%

Shpërndarja e biznesit sipas çmimit për Kuçova, Qarku i Beratit

 mesatar: 75%
 i lirë: 12,5%
 Shumë të Shtrenjta: 12,5%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kuçova, Qarku i Beratit

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kuçova, Qarku i Beratit37 925 t2,59 t6 486 t/km²
Berat328 266 t2,5 t182,3 t/km²
Shqipëria7 341 173 t2,55 t256 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kuçova, Qarku i Beratit

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)37 925 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2,59 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)6 486 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
TërmetLartë (6,8)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.
Sources:
1. Dilley, M., R.S. Chen, U. Deichmann, A.L. Lerner-Lam, M. Arnold, J. Agwe, P. Buys, O. Kjekstad, B. Lyon, and G. Yetman. 2005. Natural Disaster Hotspots: A Global Risk Analysis. Washington, D.C.: World Bank. https://doi.org/10.1596/0-8213-5930-4.
2. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University. 2005. Global Earthquake Hazard Distribution - Peak Ground Acceleration. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4BZ63ZS.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
27.1.179:07 p.d.4,56,2 km5 000 m6km NW of Kucove, Albaniausgs.gov
19.5.149:43 m.d.4,619,2 km14 000 m10km SSE of Cerrik, Albaniausgs.gov
18.5.145:59 m.d.515,9 km10 000 m11km SSW of Cerrik, Albaniausgs.gov
27.11.1211:06 p.d.3,912,6 km16 400 mAlbaniausgs.gov
9.6.119:16 p.d.4,510,4 km6 900 mAlbaniausgs.gov
1.11.0611:11 p.d.3,34,7 km2 100 mAlbaniausgs.gov
28.2.065:34 m.d.3,717,9 kmNoneAlbaniausgs.gov
25.9.0511:54 m.d.3,521,2 km8 000 mAlbaniausgs.gov
7.8.044:11 m.d.3,65,3 km10 000 mAlbaniausgs.gov
28.10.038:48 m.d.3,318,1 km21 300 mAlbaniausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kuçova, Qarku i Beratit

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Kuçova, Qarku i Beratit

Kuçova është një qytet në Shqipërinë e Mesme por është edhe qendra kryesore e rrethin e Kuçovës.   ︎  Faqja Kuçova Wikipedia

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.