Biznese në Kukësi

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Restorantet: 29,5%
 Hotele & Udhëtime: 14,1%
 Pazar: 12,1%
 Arsim: 7,4%
 Mjekësi: 5,4%
 Automobilistik: 4,7%
 Shërbime Financiare: 4,7%
 Tjetër: 22,1%
Zona e Kukësi, Qarku i Kukësit16 km²
Popullsia16510
Popullsia mashkullore8323 (50,4%)
Popullsia femra8187 (49,6%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +214,3%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 -1,5%
Mosha mesatare26
Mosha mesatare për meshkuj24,7
Mosha mesatare për femra27,4
Prefikset Telefon24242
Ora lokalee hënë 4:26 e paradites
Zona e orësOra verore e Evropës Qendrore
Gjer. dhe gjat.42.07694° / 20.42194°
Kodet Postare850185028503

Kukësi, Qarku i Kukësit - Harta

Kukësi, Qarku i Kukësit Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia5253145031675316510
Dendësia e popullsisë329,3 / km²909,0 / km²1050 / km²1034 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kukësi Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Ulja e 1,5% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kukësi, Qarku i Kukësit+214,3%+13,8%-1,5%
Kukës (administrative region)+7,1%-38,8%-29,1%
Shqipëria+19,9%-11,7%-7,2%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kukësi, Qarku i Kukësit Mosha mesatare

Mosha mesatare: 26 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kukësi, Qarku i Kukësit26 vjet27,4 vjet24,7 vjet
Kukës (administrative region)26 vjet27,4 vjet24,7 vjet
Shqipëria33,5 vjet34,7 vjet32,3 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kukësi, Qarku i Kukësit Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 56135431157
5-97997101509
10-149979191917
15-1910109321942
20-247927091501
25-296105871197
30-344525491002
35-39451528980
40-445045691073
45-495094951004
50-54454425879
55-59296296593
60-64204242447
65-69200222423
70-74191192384
75-79144124268
80-846380144
85 Plus336598
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kukësi, Qarku i Kukësit Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 1034 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kukësi, Qarku i Kukësit1651016 km²1034 / km²
Kukës (administrative region)807752 388,4 km²33,8 / km²
Shqipëria2,9 milionë28 671,4 km²100,6 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kukësi, Qarku i Kukësit Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në Kukësi
 Prefiksi Telefon 68: 43,2%
 Prefiksi Telefon 69: 24,3%
 Prefiksi Telefon 24: 13,5%
 Prefiksi Telefon 67: 10,8%
 Prefiksi Telefon 4: 5,4%
 Prefiksi Telefon 66: 2,7%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kukësi, Qarku i Kukësit

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kukësi, Qarku i Kukësit38 075 t2,31 t2 386 t/km²
Kukës (administrative region)184 336 t2,28 t77,2 t/km²
Shqipëria7 341 173 t2,55 t256 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kukësi, Qarku i Kukësit

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)38 075 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2,31 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)2 386 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
lumë votashE mesme (6)
përmbytjeE mesme (4)
TërmetE mesme (4,3)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.
Sources:
1. Dilley, M., R.S. Chen, U. Deichmann, A.L. Lerner-Lam, M. Arnold, J. Agwe, P. Buys, O. Kjekstad, B. Lyon, and G. Yetman. 2005. Natural Disaster Hotspots: A Global Risk Analysis. Washington, D.C.: World Bank. https://doi.org/10.1596/0-8213-5930-4.
2. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University, and Norwegian Geotechnical Institute - NGI. 2005. Global Landslide Hazard Distribution. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4P848VZ.
3. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University. 2005. Global Flood Hazard Frequency and Distribution. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4668B3D.
4. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University. 2005. Global Earthquake Hazard Distribution - Peak Ground Acceleration. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4BZ63ZS.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
4.5.171:58 e paradites417,8 km7 270 m17km WSW of Kukes, Albaniausgs.gov
19.10.086:36 e paradites3,419,9 km4 200 mAlbaniausgs.gov
30.7.0712:43 e pasdites3,819,8 km8 700 mAlbaniausgs.gov
7.2.072:51 e paradites3,49,3 kmNoneAlbaniausgs.gov
12.10.057:57 e paradites3,113,8 km5 200 mAlbaniausgs.gov
30.6.0512:44 e pasdites3,521,3 km6 700 mAlbaniausgs.gov
9.12.0410:35 e paradites4,812,1 km3 800 mAlbaniausgs.gov
26.11.029:53 e pasdites3,521,9 km10 000 mAlbaniausgs.gov
5.11.0210:02 e pasdites3,721,5 km11 000 mAlbaniausgs.gov
24.6.0210:08 e paradites3,816,3 km10 000 mKosovousgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kukësi, Qarku i Kukësit

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Kukësi, Qarku i Kukësit

Kukësi është qytet në Shqipërinë verilindore, i shtrire në koordinatat 42,09° V, 20,43° L. Është qendra e Qarkut Kukës. Shtrihet në rrëzë të Malit të Gjallicës dhe në breg të Liqenit të Fierzës, në Rrafshen e Lumës. Motoja e qytetit është “Qyteti i mikpritjes ..  ︎  Faqja Kukësi Wikipedia

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.