Biznese në Orikumi

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Hotele & Udhëtime: 52,7%
 Restorantet: 23,6%
 Komuniteti & Qeveria: 3,6%
 Shërbime Financiare: 3,6%
 Pazar: 3,6%
 Sporte & Aktivitete: 3,6%
 Tjetër: 9,1%
Zona e Orikumi, Qarku i Vlorës323,5 km²
Popullsia4394
Popullsia mashkullore2210 (50,3%)
Popullsia femra2184 (49,7%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +92,2%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 -14,5%
Mosha mesatare37,4
Mosha mesatare për meshkuj36,4
Mosha mesatare për femra38,5
Prefikset Telefon391
Ora lokalee hënë 3:49 e paradites
Zona e orësOra verore e Evropës Qendrore
Gjer. dhe gjat.40.32528° / 19.47139°
Kodet Postare9426

Orikumi, Qarku i Vlorës - Harta

Orikumi, Qarku i Vlorës Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia2286542851374394
Dendësia e popullsisë7,07 / km²16,8 / km²15,9 / km²13,6 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Orikumi Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Ulja e 14,5% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Orikumi, Qarku i Vlorës+92,2%-19%-14,5%
Vlorë+73,9%-9,6%-7,3%
Shqipëria+19,9%-11,7%-7,2%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Orikumi, Qarku i Vlorës Mosha mesatare

Mosha mesatare: 37,4 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Orikumi, Qarku i Vlorës37,4 vjet38,5 vjet36,4 vjet
Vlorë37,4 vjet38,5 vjet36,4 vjet
Shqipëria33,5 vjet34,7 vjet32,3 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Orikumi, Qarku i Vlorës Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5119113232
5-9138123261
10-14175160336
15-19195187383
20-24186168354
25-29147133281
30-34113121234
35-39113125238
40-44137145282
45-49146156302
50-54170165335
55-59152145297
60-64128126254
65-699189180
70-748892180
75-796568134
80-84314071
85 Plus172946
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Orikumi, Qarku i Vlorës Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 13,6 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Orikumi, Qarku i Vlorës4394323,5 km²13,6 / km²
Vlorë1802302 684,2 km²67,1 / km²
Shqipëria2,9 milionë28 671,4 km²100,6 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Orikumi, Qarku i Vlorës Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në Orikumi
 Prefiksi Telefon 69: 54,5%
 Prefiksi Telefon 391: 27,3%
 Prefiksi Telefon 67: 18,2%

Shpërndarja e biznesit sipas çmimit për Orikumi, Qarku i Vlorës

 mesatar: 54,5%
 i shtrenjtë: 27,3%
 i lirë: 18,2%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Orikumi, Qarku i Vlorës

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Orikumi, Qarku i Vlorës11 547 t2,63 t35,7 t/km²
Vlorë482 132 t2,68 t179,6 t/km²
Shqipëria7 341 173 t2,55 t256 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Orikumi, Qarku i Vlorës

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)11 547 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2,63 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)35,7 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
lumë votashLartë (8)
TërmetLartë (7)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.
Sources:
1. Dilley, M., R.S. Chen, U. Deichmann, A.L. Lerner-Lam, M. Arnold, J. Agwe, P. Buys, O. Kjekstad, B. Lyon, and G. Yetman. 2005. Natural Disaster Hotspots: A Global Risk Analysis. Washington, D.C.: World Bank. https://doi.org/10.1596/0-8213-5930-4.
2. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University. 2005. Global Earthquake Hazard Distribution - Peak Ground Acceleration. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4BZ63ZS.
3. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University, and Norwegian Geotechnical Institute - NGI. 2005. Global Landslide Hazard Distribution. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4P848VZ.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
10.4.186:17 e paradites4,17,4 km13 750 m7km SSW of Orikum, Albaniausgs.gov
19.4.161:19 e paradites3,410,6 km10 000 m10km WNW of Orikum, Albaniausgs.gov
14.2.111:17 e paradites4,113,4 km10 000 mAlbaniausgs.gov
9.3.086:24 e paradites3,210,7 km5 000 mAlbaniausgs.gov
9.3.084:59 e paradites3,611,4 km21 000 mAlbaniausgs.gov
16.1.0710:13 e paradites3,214,9 km16 000 mAlbaniausgs.gov
18.12.063:08 e paradites3,811,1 km13 000 mAlbaniausgs.gov
7.12.063:35 e paradites3,514,4 km12 000 mAlbaniausgs.gov
2.10.062:48 e paradites3,21,8 km12 000 mAlbaniausgs.gov
30.9.064:18 e paradites3,315,4 km9 000 mAlbaniausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Orikumi, Qarku i Vlorës

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Orikumi, Qarku i Vlorës

është qytet në Gjirin të Vlorës në jugun të Shqipërisë.   ︎  Faqja Orikumi Wikipedia

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.