Biznese në Poliçani

Zona e Poliçani, Qarku i Beratit7,2 km²
Popullsia4481
Popullsia mashkullore2256 (50,3%)
Popullsia femra2225 (49,7%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 -40,7%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 -48%
Mosha mesatare37
Mosha mesatare për meshkuj35,7
Mosha mesatare për femra38,4
Prefikset Telefon368
Ora lokalee hënë 4:12 e paradites
Zona e orësOra verore e Evropës Qendrore
Gjer. dhe gjat.40.61222° / 20.09806°
Kodet Postare54035404

Poliçani, Qarku i Beratit - Harta

Poliçani, Qarku i Beratit Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia75621153186224481
Dendësia e popullsisë1045 / km²1594 / km²1192 / km²619,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Poliçani Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Ulja e 48% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Poliçani, Qarku i Beratit-40,7%-61,1%-48%
Berat-4,9%-44,7%-34,1%
Shqipëria+19,9%-11,7%-7,2%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Poliçani, Qarku i Beratit Mosha mesatare

Mosha mesatare: 37 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Poliçani, Qarku i Beratit37 vjet38,4 vjet35,7 vjet
Berat37 vjet38,4 vjet35,7 vjet
Shqipëria33,5 vjet34,7 vjet32,3 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Poliçani, Qarku i Beratit Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5122112235
5-9141131272
10-14189182372
15-19209199408
20-24190145336
25-29142123265
30-34118123241
35-39123143267
40-44147172320
45-49167169337
50-54176177353
55-59149152301
60-64122117239
65-699589185
70-748279161
75-795151102
80-84223355
85 Plus132943
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Poliçani, Qarku i Beratit Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 619,8 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Poliçani, Qarku i Beratit44817,2 km²619,8 / km²
Berat1314651 800,4 km²73,0 / km²
Shqipëria2,9 milionë28 671,4 km²100,6 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Poliçani, Qarku i Beratit Popullsia Historike

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2015
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Poliçani, Qarku i Beratit

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Poliçani, Qarku i Beratit11 142 t2,49 t1 541 t/km²
Berat328 266 t2,5 t182,3 t/km²
Shqipëria7 341 173 t2,55 t256 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Poliçani, Qarku i Beratit

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)11 142 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2,49 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)1 541 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
lumë votashLartë (7)
përmbytjeE mesme (4)
TërmetE mesme (6)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.
Sources:
1. Dilley, M., R.S. Chen, U. Deichmann, A.L. Lerner-Lam, M. Arnold, J. Agwe, P. Buys, O. Kjekstad, B. Lyon, and G. Yetman. 2005. Natural Disaster Hotspots: A Global Risk Analysis. Washington, D.C.: World Bank. https://doi.org/10.1596/0-8213-5930-4.
2. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University. 2005. Global Earthquake Hazard Distribution - Peak Ground Acceleration. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4BZ63ZS.
3. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University, and Norwegian Geotechnical Institute - NGI. 2005. Global Landslide Hazard Distribution. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4P848VZ.
4. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University. 2005. Global Flood Hazard Frequency and Distribution. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4668B3D.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
30.11.188:54 e pasdites4,519,6 km10 000 m11km NNE of Memaliaj, Albaniausgs.gov
9.6.119:16 e paradites4,522,9 km6 900 mAlbaniausgs.gov
22.3.0810:32 e paradites412,2 km9 200 mAlbaniausgs.gov
15.12.064:18 e pasdites3,419,6 km10 000 mAlbaniausgs.gov
1.3.0612:22 e pasdites3,718 kmNoneAlbaniausgs.gov
28.2.065:34 e pasdites3,714,2 kmNoneAlbaniausgs.gov
26.2.069:01 e paradites3,323 kmNoneAlbaniausgs.gov
25.9.0511:54 e pasdites3,513,4 km8 000 mAlbaniausgs.gov
28.7.057:38 e paradites4,126,7 km9 800 mAlbaniausgs.gov
8.5.052:20 e pasdites3,717,3 km10 000 mAlbaniausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Poliçani, Qarku i Beratit

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Poliçani, Qarku i Beratit

Poliçani është qytet në Shqipëri.   ︎  Faqja Poliçani Wikipedia

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.