Biznese në Rubiku

Zona e Rubiku, Qarku i Lezhës129,4 km²
Popullsia4048
Popullsia mashkullore2027 (50,1%)
Popullsia femra2021 (49,9%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 -26,2%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 -42,3%
Mosha mesatare32,4
Mosha mesatare për meshkuj30,7
Mosha mesatare për femra34,2
Prefikset Telefon284
Ora lokalee hënë 2:05 e paradites
Zona e orësOra verore e Evropës Qendrore
Gjer. dhe gjat.41.77444° / 19.78611°
Kodet Postare4603

Rubiku, Qarku i Lezhës - Harta

Rubiku, Qarku i Lezhës Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia5488894870154048
Dendësia e popullsisë42,4 / km²69,2 / km²54,2 / km²31,3 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Rubiku Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Ulja e 42,3% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Rubiku, Qarku i Lezhës-26,2%-54,8%-42,3%
Lezhë+18,2%-26,5%-18,4%
Shqipëria+19,9%-11,7%-7,2%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Rubiku, Qarku i Lezhës Mosha mesatare

Mosha mesatare: 32,4 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Rubiku, Qarku i Lezhës32,4 vjet34,2 vjet30,7 vjet
Lezhë32,4 vjet34,2 vjet30,7 vjet
Shqipëria33,5 vjet34,7 vjet32,3 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Rubiku, Qarku i Lezhës Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5127112240
5-9149126275
10-14193182376
15-19213213427
20-24181156337
25-29135127262
30-34106113219
35-39109132241
40-44131145277
45-49136144281
50-54138135274
55-59105107213
60-648586172
65-697577153
70-746465130
75-79444994
80-84222851
85 Plus122335
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Rubiku, Qarku i Lezhës Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 31,3 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Rubiku, Qarku i Lezhës4048129,4 km²31,3 / km²
Lezhë1338561 652,7 km²81,0 / km²
Shqipëria2,9 milionë28 671,4 km²100,6 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Rubiku, Qarku i Lezhës Popullsia Historike

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2015
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Rubiku, Qarku i Lezhës

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Rubiku, Qarku i Lezhës9 746 t2,41 t75,3 t/km²
Lezhë319 564 t2,39 t193,4 t/km²
Shqipëria7 341 173 t2,55 t256 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Rubiku, Qarku i Lezhës

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)9 746 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2,41 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)75,3 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
lumë votashLartë (7)
TërmetLartë (6,5)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.
Sources:
1. Dilley, M., R.S. Chen, U. Deichmann, A.L. Lerner-Lam, M. Arnold, J. Agwe, P. Buys, O. Kjekstad, B. Lyon, and G. Yetman. 2005. Natural Disaster Hotspots: A Global Risk Analysis. Washington, D.C.: World Bank. https://doi.org/10.1596/0-8213-5930-4.
2. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University. 2005. Global Earthquake Hazard Distribution - Peak Ground Acceleration. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4BZ63ZS.
3. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University, and Norwegian Geotechnical Institute - NGI. 2005. Global Landslide Hazard Distribution. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4P848VZ.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
26.2.187:04 e paradites4,39,6 km10 000 m6km SSE of Lezhe, Albaniausgs.gov
8.4.176:53 e paradites4,814,2 km27 750 m8km NE of Rreshen, Albaniausgs.gov
3.11.1610:08 e pasdites4,312,6 km9 220 m9km N of Rreshen, Albaniausgs.gov
29.8.079:20 e pasdites4,54,2 km11 000 mAlbaniausgs.gov
18.11.0610:23 e pasdites3,518,4 km8 700 mAlbaniausgs.gov
18.11.0610:22 e pasdites3,321,7 km10 700 mAlbaniausgs.gov
14.8.064:14 e paradites3,215,9 km11 000 mAlbaniausgs.gov
3.6.064:45 e pasdites3,426,7 km20 400 mAlbaniausgs.gov
4.9.054:25 e paradites3,124,7 km11 000 mAlbaniausgs.gov
16.6.0510:33 e pasdites3,818,3 km11 000 mAlbaniausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Rubiku, Qarku i Lezhës

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Rubiku, Qarku i Lezhës

Rubiku është vendbanim në Shqipëri.   ︎  Faqja Rubiku Wikipedia

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.