Biznese në Shijaku

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 30,6%
 Restorantet: 14,7%
 Automobilistik: 9,1%
 Ushqim: 6,8%
 Tjetër: 38,9%
Zona e Shijaku, Qarku i Durrësit2,734 km²
Popullsia7297
Popullsia mashkullore3673 (50,3%)
Popullsia femra3624 (49,7%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +176,8%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 -0,2%
Mosha mesatare32,6
Mosha mesatare për meshkuj31,4
Mosha mesatare për femra33,8
Prefikset Telefon571
Ora lokalee shtunë 5:32 p.d.
Zona e orësOra verore e Evropës Qendrore
Gjer. dhe gjat.41.34556° / 19.56722°
Kodet Postare201320142018

Shijaku, Qarku i Durrësit - Harta

Shijaku, Qarku i Durrësit Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia2636763373107297
Dendësia e popullsisë964,2 / km²2792 / km²2673 / km²2669 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Shijaku Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Ulja e 0,2% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Shijaku, Qarku i Durrësit+176,8%-4,4%-0,2%
Durrës+299,4%+39,5%+15,6%
Shqipëria+19,9%-11,7%-7,2%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Shijaku, Qarku i Durrësit Mosha mesatare

Mosha mesatare: 32,6 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Shijaku, Qarku i Durrësit32,6 vjet33,8 vjet31,4 vjet
Durrës32,6 vjet33,8 vjet31,4 vjet
Shqipëria33,5 vjet34,7 vjet32,3 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Shijaku, Qarku i Durrësit Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5243212456
5-9264235499
10-14318298616
15-19359345705
20-24338309648
25-29255244500
30-34208220428
35-39208228436
40-44233251485
45-49248255503
50-54249252501
55-59207205412
60-64168164333
65-69134133267
70-74118118236
75-797477152
80-84354479
85 Plus173249
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Shijaku, Qarku i Durrësit Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 2669 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Shijaku, Qarku i Durrësit72972,734 km²2669 / km²
Durrës283818774 km²366,7 / km²
Shqipëria2,9 milionë28 671,4 km²100,6 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Shijaku, Qarku i Durrësit Popullsia Historike

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2015
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në Shijaku
 Prefiksi Telefon 68: 44,4%
 Prefiksi Telefon 69: 44,4%
 Prefiksi Telefon 67: 11,1%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Shijaku, Qarku i Durrësit

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Shijaku, Qarku i Durrësit20 192 t2,77 t7 386 t/km²
Durrës728 821 t2,57 t941,6 t/km²
Shqipëria7 341 173 t2,55 t256 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Shijaku, Qarku i Durrësit

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)20 192 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2,77 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)7 386 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
TërmetE mesme (5,5)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.
Sources:
1. Dilley, M., R.S. Chen, U. Deichmann, A.L. Lerner-Lam, M. Arnold, J. Agwe, P. Buys, O. Kjekstad, B. Lyon, and G. Yetman. 2005. Natural Disaster Hotspots: A Global Risk Analysis. Washington, D.C.: World Bank. https://doi.org/10.1596/0-8213-5930-4.
2. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University. 2005. Global Earthquake Hazard Distribution - Peak Ground Acceleration. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4BZ63ZS.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
5.7.183:49 m.d.4,114,9 km7 520 m14km NNW of Shijak, Albaniausgs.gov
4.7.187:09 m.d.3,516,5 km10 000 m16km NNW of Shijak, Albaniausgs.gov
4.7.185:48 m.d.4,215,2 km11 670 m15km NNW of Shijak, Albaniausgs.gov
4.7.186:33 p.d.3,313,9 km10 000 m11km N of Durres, Albaniausgs.gov
4.7.184:24 p.d.4,410 km10 000 m10km NNW of Shijak, Albaniausgs.gov
4.7.182:08 p.d.4,314,8 km10 000 m14km NNW of Shijak, Albaniausgs.gov
4.7.182:01 p.d.5,111,3 km22 000 m8km NW of Vore, Albaniausgs.gov
20.1.146:40 p.d.4,411,2 km28 260 m2km SSE of Durres, Albaniausgs.gov
19.1.1411:39 m.d.4,112,6 km18 830 m3km NW of Durres, Albaniausgs.gov
19.1.1411:15 m.d.4,53,6 km23 180 m3km NNE of Shijak, Albaniausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Shijaku, Qarku i Durrësit

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Shijaku, Qarku i Durrësit

Shijaku është qytet në Rrethin e Durrësit dhe kryeqendra e Bashkisë Shijak në Shqipëri.   ︎  Faqja Shijaku Wikipedia

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.