Biznese në Vau i Dejës

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Restorantet: 26,7%
 Pazar: 14%
 Automobilistik: 7%
 Ushqim: 7%
 Hotele & Udhëtime: 7%
 Shërbime Shtëpie: 5,8%
 industri: 5,8%
 Bukuri & Qendra Estetike: 4,7%
 Tjetër: 22,1%
Zona e Vau i Dejës, Qarku i Shkodrës95,2 km²
Popullsia7110
Popullsia mashkullore3528 (49,6%)
Popullsia femra3582 (50,4%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +105,6%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 -17,9%
Mosha mesatare33,8
Mosha mesatare për meshkuj32,2
Mosha mesatare për femra35,3
Prefikset Telefon261
Ora lokalee enjte 7:42 m.d.
Zona e orësOra verore e Evropës Qendrore
Gjer. dhe gjat.42.01° / 19.62472°
Kodet Postare400840244026

Vau i Dejës, Qarku i Shkodrës - Harta

Vau i Dejës, Qarku i Shkodrës Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia3458843186607110
Dendësia e popullsisë36,3 / km²88,6 / km²91,0 / km²74,7 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Vau i Dejës Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Ulja e 17,9% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Vau i Dejës, Qarku i Shkodrës+105,6%-15,7%-17,9%
Shkodër+27,3%-25,7%-18,3%
Shqipëria+19,9%-11,7%-7,2%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Vau i Dejës, Qarku i Shkodrës Mosha mesatare

Mosha mesatare: 33,8 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Vau i Dejës, Qarku i Shkodrës33,8 vjet35,3 vjet32,2 vjet
Shkodër33,8 vjet35,3 vjet32,2 vjet
Shqipëria33,5 vjet34,7 vjet32,3 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Vau i Dejës, Qarku i Shkodrës Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5205185391
5-9258235494
10-14335317652
15-19368365734
20-24314274588
25-29210202413
30-34171197368
35-39176219395
40-44211253465
45-49235254490
50-54246251497
55-59204204409
60-64171163334
65-69144148292
70-74125129254
75-799092182
80-84455297
85 Plus224062
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Vau i Dejës, Qarku i Shkodrës Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 74,7 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Vau i Dejës, Qarku i Shkodrës711095,2 km²74,7 / km²
Shkodër2132043 507 km²60,8 / km²
Shqipëria2,9 milionë28 671,4 km²100,6 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Vau i Dejës, Qarku i Shkodrës Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Vau i Dejës, Qarku i Shkodrës

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Vau i Dejës, Qarku i Shkodrës17 380 t2,44 t182,6 t/km²
Shkodër524 434 t2,46 t149,5 t/km²
Shqipëria7 341 173 t2,55 t256 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Vau i Dejës, Qarku i Shkodrës

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)17 380 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2,44 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)182,6 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
lumë votashLartë (8)
përmbytjeE mesme (4)
TërmetLartë (6,4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.
Sources:
1. Dilley, M., R.S. Chen, U. Deichmann, A.L. Lerner-Lam, M. Arnold, J. Agwe, P. Buys, O. Kjekstad, B. Lyon, and G. Yetman. 2005. Natural Disaster Hotspots: A Global Risk Analysis. Washington, D.C.: World Bank. https://doi.org/10.1596/0-8213-5930-4.
2. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University. 2005. Global Earthquake Hazard Distribution - Peak Ground Acceleration. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4BZ63ZS.
3. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University. 2005. Global Flood Hazard Frequency and Distribution. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4668B3D.
4. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University, and Norwegian Geotechnical Institute - NGI. 2005. Global Landslide Hazard Distribution. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4P848VZ.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
30.8.0611:59 p.d.3,622,6 km18 700 mAlbaniausgs.gov
3.6.064:45 m.d.3,46,7 km20 400 mAlbaniausgs.gov
16.6.0510:33 m.d.3,811,1 km11 000 mAlbaniausgs.gov
17.3.051:11 m.d.3,216,7 km21 200 mAlbaniausgs.gov
30.1.042:42 p.d.3,624 km14 300 mAlbaniausgs.gov
15.10.035:58 m.d.3,625,2 km2 400 mAlbaniausgs.gov
27.5.0112:29 m.d.3,117,5 km12 700 mAlbaniausgs.gov
30.11.0011:26 p.d.4,821,6 km14 100 mAlbaniausgs.gov
28.4.995:08 p.d.3,312 km10 000 mAlbaniausgs.gov
26.1.998:52 m.d.3,222,6 km17 000 mAlbaniausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Vau i Dejës, Qarku i Shkodrës

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Vau i Dejës, Qarku i Shkodrës

Vau i Dejës ka të bëjë me qytetin tashmë të zhdukur të Dejës. (ose Danja) ka qenë qytet mesjetar shqiptar shumë i rëndësishëm me një histori vërtet interesante. Qyteti u ndërtua në shek.XI-XII në pikën ku del Drini nga malësitë. Zotëronte rrugën e karvanëve d..  ︎  Faqja Vau i Dejës Wikipedia

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.