Biznese në Vlora

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Restorantet: 21%
 Hotele & Udhëtime: 20,1%
 Pazar: 13,7%
 Arsim: 7,5%
 industri: 6,4%
 Shёrbimet profesionale: 5,7%
 Tjetër: 25,6%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Riparimi i makinave 74.70,1
Banka73.50,1
Kompani huadhënie93.60,1
Dyqane ushqimore dhe supermarkete 74.40,1
Hotele dhe motele464.20,6
Shtëpitë e pushimit, kabina dhe vendpushimet84.40,1
Strehim Tjera504.20,6
Bare, pubs dhe tavernat324.40,4
Kafenetë154.40,2
Restorante ushqim deti64.20,1
Supermarket144.20,2
Zona e Vlora, Qarku i Vlorës23,5 km²
Popullsia83469
Popullsia mashkullore41979 (50,3%)
Popullsia femra41490 (49,7%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +302,6%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +6,4%
Mosha mesatare37,4
Mosha mesatare për meshkuj36,4
Mosha mesatare për femra38,5
Prefikset Telefon33
Ora lokalee diel 9:56 e pasdites
Zona e orësOra verore e Evropës Qendrore
Gjer. dhe gjat.40.46667° / 19.48972°
Kodet Postare94019402940394049405Më shumë

Vlora, Qarku i Vlorës - Harta

Vlora, Qarku i Vlorës Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia20734650277844983469
Dendësia e popullsisë881,8 / km²2765 / km²3336 / km²3549 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Vlora Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 6,4% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Vlora, Qarku i Vlorës+302,6%+28,4%+6,4%
Vlorë+73,9%-9,6%-7,3%
Shqipëria+19,9%-11,7%-7,2%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Vlora, Qarku i Vlorës Mosha mesatare

Mosha mesatare: 37,4 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Vlora, Qarku i Vlorës37,4 vjet38,5 vjet36,4 vjet
Vlorë37,4 vjet38,5 vjet36,4 vjet
Shqipëria33,5 vjet34,7 vjet32,3 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Vlora, Qarku i Vlorës Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5226521374403
5-9261523424958
10-14332830466375
15-19371135587269
20-24352931846713
25-29280125195321
30-34214323004443
35-39214923704520
40-44259527535349
45-49277329595733
50-54323031316361
55-59287827615639
60-64242923954825
65-69172216843406
70-74166417403405
75-79124413002544
80-845887601349
85 Plus314553867
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Vlora, Qarku i Vlorës Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 3549 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Vlora, Qarku i Vlorës8346923,5 km²3549 / km²
Vlorë1802302 684,2 km²67,1 / km²
Shqipëria2,9 milionë28 671,4 km²100,6 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Vlora, Qarku i Vlorës Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1860 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në Vlora
 Prefiksi Telefon 69: 58,6%
 Prefiksi Telefon 33: 21%
 Prefiksi Telefon 68: 9,9%
 Tjetër: 10,5%

Shpërndarja e biznesit sipas çmimit për Vlora, Qarku i Vlorës

 i lirë: 38,8%
 mesatar: 35%
 i shtrenjtë: 26,3%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Vlora, Qarku i Vlorës

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Vlora, Qarku i Vlorës147 777 t1,77 t6 284 t/km²
Vlorë482 132 t2,68 t179,6 t/km²
Shqipëria7 341 173 t2,55 t256 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Vlora, Qarku i Vlorës

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)147 777 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,77 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)6 284 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
lumë votashE mesme (6)
TërmetLartë (7)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.
Sources:
1. Dilley, M., R.S. Chen, U. Deichmann, A.L. Lerner-Lam, M. Arnold, J. Agwe, P. Buys, O. Kjekstad, B. Lyon, and G. Yetman. 2005. Natural Disaster Hotspots: A Global Risk Analysis. Washington, D.C.: World Bank. https://doi.org/10.1596/0-8213-5930-4.
2. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University. 2005. Global Earthquake Hazard Distribution - Peak Ground Acceleration. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4BZ63ZS.
3. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University, and Norwegian Geotechnical Institute - NGI. 2005. Global Landslide Hazard Distribution. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4P848VZ.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
12.6.186:50 e pasdites4,420,4 km10 000 m14km E of Orikum, Albaniausgs.gov
10.4.186:17 e paradites4,123,1 km13 750 m7km SSW of Orikum, Albaniausgs.gov
19.4.161:19 e paradites3,415,1 km10 000 m10km WNW of Orikum, Albaniausgs.gov
14.2.111:17 e paradites4,13,9 km10 000 mAlbaniausgs.gov
21.10.0710:55 e paradites4,122 km10 000 mAlbaniausgs.gov
18.12.063:08 e paradites3,816,9 km13 000 mAlbaniausgs.gov
2.10.062:48 e paradites3,214,1 km12 000 mAlbaniausgs.gov
13.10.0510:42 e pasdites3,321,7 km16 000 mAlbaniausgs.gov
6.10.057:31 e paradites3,620,4 km4 000 mAlbaniausgs.gov
11.6.051:40 e pasdites3,311,5 km10 000 mAlbaniausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Vlora, Qarku i Vlorës

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Vlora, Qarku i Vlorës

është një qytet bregdetar në jugperëndim të Shqipërisë. Vlora është qyteti i dytë më i madh portual pas Durrësit, me një popullsi afërsisht 200,000 (2013). Ndodhet në jugperëndim të Shqipërisë, në Detin Adriatik dhe është qendra e Rrethit të Vlorës dhe të Qa..  ︎  Faqja Vlora Wikipedia

Kodet Postare

Përqindja e bizneseve nga Kodet Postare në Vlora
 Kodi Postar 9401: 55,2%
 Kodi Postar 9402: 8,6%
 Kodi Postar 9403: 8,6%
 Kodi Postar 9404: 5,2%
 Kodi Postar 9405: 3,4%
 Kodi Postar 1033: 3,4%
 Kodi Postar 1001: 3,4%
 Tjetër: 12,1%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.