Biznese në Kota Kinabalu

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 22,8%
 Restorantet: 18,5%
 Shёrbimet profesionale: 7,2%
 Ushqim: 7%
 Automobilistik: 5,7%
 industri: 5,7%
 Hotele & Udhëtime: 5,4%
 Tjetër: 27,7%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveMosha mesatare e biznesitVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Riparimi i makinave 10514.11,4
Parukierё 5544.60,8
Salons Bukuri7384.51,0
Administrimi publik7744.11,1
Arsimi i mesëm4894.20,7
Edukimi i lartё (kolegjet dhe universitetet)5934.20,8
Banka3683.90,5
Kompani huadhënie5343.90,7
Dyqane ushqimore dhe supermarkete 6084.00,8
Furra buke4514.10,6
Kontraktues të përgjithshëm5423.90,7
Pasuri të paluajtshme6004.00,8
Agjensi udhëtimi4814.20,7
Hotele dhe motele4554.00,6
Strehim Tjera6054.10,8
Ndërtimi i objekteve15424.32,1
Shёndeti dhe mjekёsia 8334.11,1
Spitale7214.11,0
Bare, pubs dhe tavernat4994.10,7
Kafenetë12244.01,7
Restorante Malajzisë6224.00,9
Restorante kineze7634.01,0
Dyqane rrobash 9443.91,3
Dyqanet elektronike 6634.10,9
Furnizimet e zyrës dhe dyqane shkrimi13624.21,9
Pazar, tjetër4524.00,6
prodhime hekuri5594.10,8
Zona e Kota Kinabalu, Sabah351 km²
Popullsia727572
Popullsia mashkullore371892 (51,1%)
Popullsia femra355679 (48,9%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +313,6%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +52,5%
Mosha mesatare22,6
Mosha mesatare për meshkuj22,7
Mosha mesatare për femra22,4
Prefikset Telefon88883189
LagjetInanam, Kota Kinabalu, Penampang, Pusat Bandar Kota Kinabalu
Ora lokalee martë 5:55 m.d.
Zona e orësOra e Malajzisë
mot29.0°C shtrëngatë
Gjer. dhe gjat.5.9749° / 116.0724°
Kodet Postare8800088100882008830088400Më shumë

Kota Kinabalu, Sabah - Harta

Kota Kinabalu, Sabah Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia175918324744477241727572
Dendësia e popullsisë501,2 / km²925,2 / km²1359 / km²2072 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kota Kinabalu Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 52,5% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kota Kinabalu, Sabah+313,6%+124%+52,5%
Sabah+319,5%+127,4%+54,1%
Malajzia+145,8%+66,5%+29,4%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kota Kinabalu, Sabah Mosha mesatare

Mosha mesatare: 22,6 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kota Kinabalu, Sabah22,6 vjet22,4 vjet22,7 vjet
Sabah22,6 vjet22,4 vjet22,7 vjet
Malajzia25,8 vjet25,7 vjet25,8 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kota Kinabalu, Sabah Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5371063633873445
5-9364863492171407
10-14334043182765231
15-195296051183104143
20-24484744926897743
25-29387853737576161
30-34281592589554055
35-39215772093642513
40-44200481870238750
45-49183671629034658
50-54147681268427453
55-599858862118479
60-645583535110934
65-69386537517617
70-74245325384992
75-79000
80-84000
85 Plus000
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kota Kinabalu, Sabah Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 2072 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kota Kinabalu, Sabah727572351 km²2072 / km²
Sabah3,4 milionë74 248,4 km²45,4 / km²
Malajzia29,6 milionë329 840,2 km²89,7 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kota Kinabalu, Sabah Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1900 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në Kota Kinabalu
 Prefiksi Telefon 88: 68,4%
 Prefiksi Telefon 16: 12,1%
 Tjetër: 19,5%

Shpërndarja e biznesit sipas çmimit për Kota Kinabalu, Sabah

 i lirë: 45,9%
 mesatar: 45,9%
 i shtrenjtë: 7,5%
 Shumë të Shtrenjta: 0,6%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kota Kinabalu, Sabah

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kota Kinabalu, Sabah3 302 230 t4,54 t9 408 t/km²
Sabah21 232 730 t6,3 t286 t/km²
Malajzia198 593 412 t6,71 t602,1 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kota Kinabalu, Sabah

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)3 302 230 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë4,54 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)9 408 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
lumë votashE mesme (6)
thatësirëE ulët (2)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.
Sources:
1. Dilley, M., R.S. Chen, U. Deichmann, A.L. Lerner-Lam, M. Arnold, J. Agwe, P. Buys, O. Kjekstad, B. Lyon, and G. Yetman. 2005. Natural Disaster Hotspots: A Global Risk Analysis. Washington, D.C.: World Bank. https://doi.org/10.1596/0-8213-5930-4.
2. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University, and Norwegian Geotechnical Institute - NGI. 2005. Global Landslide Hazard Distribution. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4P848VZ.
3. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University, and International Research Institute for Climate and Society - IRI - Columbia University. 2005. Global Drought Hazard Frequency and Distribution. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4VX0DFT.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
8.3.185:06 p.d.5,258,1 km10 000 m16km NNW of Ranau, Malaysiausgs.gov
26.7.159:10 p.d.4,693,1 km14 960 m41km NNE of Ranau, Malaysiausgs.gov
23.6.152:32 p.d.4,555,9 km15 320 m22km NNW of Ranau, Malaysiausgs.gov
12.6.1511:29 p.d.5,372,1 km7 250 m27km N of Ranau, Malaysiausgs.gov
12.6.1511:25 p.d.4,471,3 km15 010 m21km N of Ranau, Malaysiausgs.gov
5.6.1510:45 m.d.4,668,6 km10 000 m20km N of Ranau, Malaysiausgs.gov
5.6.158:13 p.d.4,474,3 km18 230 m21km NNE of Ranau, Malaysiausgs.gov
4.6.154:15 m.d.651,9 km10 000 m14km WNW of Ranau, Malaysiausgs.gov
1.2.143:35 p.d.4,656,2 km17 280 m24km SSE of Kota Belud, Malaysiausgs.gov
26.5.914:16 p.d.5,483,1 km18 000 mSabah, Malaysiausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kota Kinabalu, Sabah

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Kodet Postare

Përqindja e bizneseve nga Kodet Postare në Kota Kinabalu
 Kodi Postar 88300: 21,2%
 Kodi Postar 88000: 21,1%
 Kodi Postar 88450: 17%
 Kodi Postar 88400: 10,8%
 Kodi Postar 88200: 8,8%
 Kodi Postar 88100: 7,3%
 Tjetër: 13,8%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.